Lof aan de landman

Nieuw tuindersliedboek (1)

Tuinders houden van zingen. Hoog tijd voor een ‘Nieuw tuindersliedboek’. In deze eerste bijdrage daaraan bezingen we koolrapen, het graan én onze eigen tuindersvereniging.

Het lijkt erop dat waar drie of meer tuinders bij elkaar komen het kampvuurgevoel ontstaat en de kelen worden geschraapt voor het aanheffen van een lied. Eerder constateerden we (zie: https://tuindersverenigingabstede.nl/2020/10/27/heel-abstede-zingt/) dat de helft van onze tuindersvereniging in een koor zingt. Tuinder en koordirigent Paul Krijnen verklaarde dat als volgt: “Zangers en tuinders zijn denk ik gevoelsmensen. Ze houden van activiteiten die heel dichtbij staan. Als je zingt produceer je de klanken met je eigen lichaam, je bent zelf het instrument. Als je tuiniert maak je ook heel direct een eigen product. Wroeten in de grond tussen de groenten, je eigen producten zien opgroeien en verwerken.”

Daarom is het opmerkelijk dat een écht tuindersliedboek nog niet bestaat. Tijd om een ‘Nieuw tuindersliedboek’ samen te stellen. Natuurlijk is er het ‘Tuindersliedboek’ van Drs P. (1983). Daarin bundelde hij in de eerste plaats zijn lofzangen op gewassen die hij wekelijkse schreef voor een radioprogramma. Maar daarvan moet toch eerlijk worden gezegd dat het niet P. op zijn best is: zijn spitsvondigheid flonkert slechts af en toe door, terwijl zijn rijmdwang hem te vaak in de greep houdt. Desalniettemin moet de parel uit deze bundel ‘Koolraap en lof, schorseneren en prei’ – met waarschijnlijk een van de pakkendste melodieën die hij heeft gecomponeerd – een plaats krijgen in het ‘Nieuw tuindersliedboek’: https://www.youtube.com/watch?v=QifjuJNF7Io.

Dhr. P. (foto van AD)

Hoewel het nagenoeg onvoorstelbaar is dat P. ooit heeft gewroet in de grond zitten er opmerkelijk veel tuinliederen in zijn oeuvre. Zie ‘Botanisch twistgesprek’ met de mooiste opsomming van de absurdste plantennamen (https://www.youtube.com/watch?v=H8kPtz6OwEw), het aandoenlijke ‘Kloostertuin’ (https://www.youtube.com/watch?v=OnU8iBQ1fio) en het toch wel weer wat rijmdwangmatige ‘Bonenpikster / Het mooie oude ambacht’ (https://www.youtube.com/watch?v=5Vohqk57Sho).

Maar voor opname in onze liedbundel wil ik pleiten voor ‘Kelderlied’ (https://www.youtube.com/watch?v=4GGkU6fT3ws). Enerzijds vanwege omdat het lied schitterend op zijn Drs. P.’s uit de groeven loopt, anderzijds voor die prachtige eerste strofe:

Het graan staat lachend in het veld en lokt en wiegt
Terwijl in ’t eindeloze blauw de buizerd vliegt
Een veldmuis laat zich even zien en neemt de wijk
Straks komt de landman met zijn zeis: de oogst is rijk

Wat absoluut niet in onze bundel mag ontbreken, is natuurlijk ons nieuwe eigen verenigingslied dat Tourbadoer ons presenteerde op de zomerborrel van 17 juni (op melodie ‘Oh Champs-Élysées’):

De tuin lijkt wel een bloemenbal
De kleuren dansen overal
Kijk, worteltjes, bietjes, slá van eigen agricultuur
En tussen druif en boerenkool
ontmoeten wij in de Gladjool
De waterpomp maakt dorstig, leve ónze natuur!   
           

refrein

Oh Absteder tuin
Oh Absteder tuin
Vanaf de Dijk tot aan ’t spoor
De Minstroom mooi der tussendoor
Oh asjeblieft, mag ik oh tuin, nog lang met je mee?
’t Begon met hovenieren hier
Al aan de Minstroom, onze rivier
Om groente voor de stad, zegt de geschiedenis
A – Abstede, zo heet die tuin
Ik plant en giet  Ik snoei, ik struin
De paadjes en de boomgaard, een-paradijs dat et is!

refrein

Wat groeit hier allemaal óm ons heen?
‘k Zie boontjes, prei en winterpeen
Veel bloemen en een enkel plantje ca-annabis
De Gladjool, als centrale stek
Is schuur, café, ontmoetingsplek
Muziek, ideeën, alles bloeit hier, dát is niet mis!

refrein

Vanaf de Dijk tot aan het spoor 
De Minstroom mooi der tussendoor
En wàt ik doe of wie ik ben, dat telt hier niet mee
Verschillend zijn de lappies grond
De hulp en tips gaan rond en rond
Oh Abstede, mag ik oh tuin, nog lang met je mee?

refrein

(Kettinglied, opstarttekst A.C. de Haas)

Kees Bals 

(Heb jij suggesties voor Nederlandstalige (óf Friestalige) liederen die een plaats verdienen in het ‘Nieuw tuindersliedboek’? Mail me: keesbals@planet.nl.)

Dit vind je misschien ook interessant...